Pelaajaesittelyssä 31-vuotias Ilves-kapteeni Antti Hynynen. Hyny pelasi viime kaudella yhteensä 31 liigaottelussa ja oli eittämättä yksi Veikkausliigan parhaista laitapelaajista. Hän on Ilves Futis-Liigan kasvatti.
Hyny teki marraskuussa 1+1-vuotisen jatkosopimuksen Ilveksen kanssa.
”Tulin Tampereelle pari vuotta sitten ja en näe mitään syytä, miksei homma voisi jatkua Ilveksen kanssa jatkossakin. Olen erittäin tyytyväinen! On iso merkitys olla Ilves-kasvattina Ilveksessä. Kun katselen vanhoja Futis-Liiga-kuvia 80-90-luvun taitteesta ja kun jo silloin oli se Ilves-logo rinnassa, niin on se hienoa.”
”Varmaankin isoimmat syyt jatkolleni ovat ne kaikki hienot hetket, mitä viime kauden aikana tapahtui ja mitä me koettiin Tammelassa. Mitä me koettiin kentällä ja samaan aikaan se kotiyleisön tuki ja tunnelma. Kun viime kaudella tuli voittoja kentällä ja Tammelassa oli tupa täynnä, niin siitä sai voimaa ja väsymys unohtui. Voidaan katsoa hyvillä mielin vaikka tilastoja viime kaudella. Lopussa hieman notkahti, mutta muuten se oli vahvaa meiltä Tammelassa. Se kertoo siitä, millainen tsemppi saatiin kotiyleisöstä. Kiitos”
”Erittäin mielenkiintoista, kun Jarkko Wiss tuli Ilveksen päävalmentajaksi. Uskon, että Jarkon vaatimustaso tulee olemaan kova. Ja on oltavakin! Taisteluilmeemme tulee olemaan ensi kaudella kova.”
Syntymävuosi: 1984
Pituus: 180 cm
Pelipaikka: Puolustaja
Pelinumero: 2
Ensimmäinen joukkue:
Ilves Atala, 1989.
Paras muisto Ilveksen Futis-Liigasta:
Nokian Eden -lahjakortti kevätturnauksesta.
Pelaajaura:
Joukkue/seura Vuodet Sarjataso
Atala/Ilves 1989-1992
-84/TPV 1993-1996
-83/TPV 1997-1998
B/TPV 1999 Ykkönen
A/Haka 2000-2002 SM
A/Ilves 2003 SM
TamU 2003-2008 Veikkausliiga
Haka 2009-2010 Veikkausliiga
KuPS 2010-2013 Veikkausliiga
Ilves 2014- Ykkönen/Veikkausliiga
Saavutukset:
Alle 21-vuotiaiden maaottelut: 3
Poikien maaottelut: 11
Veikkausliiga: 2 kultaa, 1 hopea, 3 pronssia
Suomen cup: 1 kulta
Oman peliuran kohokohta:
Europelit TamUn ja KuPSin kanssa.
Peliuraasi eniten vaikuttanut henkilö:
Oma isäni Lauri kannustamalla ja kuskaamalla.
Tavoitteet kaudelle 2016:
Voittoputkien luominen.
Joukkueen väsyneimmät läpät:
Mika Hilander.
Kaikkien aikojen lempipelaajasi:
Litti. 1995 ja Mestarien Liiga.
Suosikkijoukkueesi Ilveksen jälkeen:
Ajax
Motto:
Halu = Tulos.
Harrastukset:
Golf eri muodoissa, musiikin kuuntelu, rumpujen soitto.
Lempiruoka:
Erilaiset wokit.
Lempimusiikki:
Rock, metalli.
Naisihanne:
Oma.
Kenet Ilveksen pelaajista veisit kotiisi illalliselle, miksi:
Haluan sivistynyttä ja fiksua seuraa, joten kutsuisin illalliselle tamperelaisen futislegenda Matti Mäkelän ikämiehistä.
Minne haluaisit matkustaa:
Lieksaan luonnon keskelle ja sukulaisia katsomaan.
Mikä on parasta Tampereessa:
Koti.
Missä olet viiden vuoden päästä:
Aurinkorannalla.
Terveisiä innokkaille tuleville liigafutareille:
Jos haluaa tulla hyväksi pelaajaksi, täytyy tehdä töitä. Tärkeintä on, että jalkapallo on hauskaa.