Ilveksen 16-vuotias maalivahtilupaus Otto Huuhtanen on kutsuttu perinteikkään brittiseuran Newcastle Unitedin testileirille. Huuhtasen testijakso Newcastlessa on 10.-17. heinäkuuta.
Newcastle pelasi pitkään Englannin Valioliigassa, mutta joukkue tippui keväällä Championshipiin. Viime marraskuussa kolmivuotisen sopimuksen Ilveksen kanssa kirjoittanut Huuhtanen on Ilveksen historian ensimmäinen 2000-luvulla syntynyt sopimuspelaaja.
Ilveksen toimitusjohtaja Toni Hevonkorpi on innoissaan Huuhtasen uudesta testileiristä.
”Tietysti on hienoa huomata, että Oton kehittyminen sekä hyvät otteet nuorisomaajoukkueissa on huomattu aina ulkomaisia seuroja myöten. Otto matkustaa nyt toista kertaa Englantiin testileirille ja toivottavasti tämä leiri menee yhtä hyvin kuin ensimmäinenkin” kommentoi Hevonkorpi.
—
Ilveksen seuraava kotiottelu lähestyy. Varmista paikkasi!
Ilves – HJK su 17.7. klo 18:30 Tammelan stadion.
Liput ennakkoon TÄSTÄ.