18-vuotias keskikenttäpelaaja Janne-Pekka Laine on solminut Ilveksen kanssa kaudet 2019 ja 2020 kattavan sopimuksen. Sopimuksessa on lisäksi seuran optio kaudesta 2021. Aiemmin talvella Janne-Pekka allekirjoitti sopimuksen Ilves/2:n kanssa, mutta nyt talven hyvien otteiden jäljiltä tuli ajankohtaiseksi tehdä uusi sopimus Veikkausliigajoukkueen kanssa.
”Japen” tavoitteena on saada mahdollisimman paljon peliaikaa tulevalla Veikkausliigakaudella: ”Asetin itselleni talvikauden tavoitteeksi, että saan sopimuksen Veikkausliigajoukkueeseen. On kiva huomata, että hyvä harjoittelu palkitaan ja olen nyt osa joukkuetta. Kova työnteko jatkuu ja tavoitteenani on saada mahdollisimman paljon peliminuutteja Veikkausliigassa jo tulevalla kaudella.”
Valmentaja Jarkko Wiss on tyytyväinen Japen kehittymisestä: ”Japen potentiaali ja taidot on ollut kaikkien tiedossa jo pitkään. Viimeisen vuoden aikana hän on jatkanut kehittymistään sekä kasvanut niin fyysisesti kuin henkisestikin. Japella on hyviä ominaisuuksia, joiden avulla hän voi luoda itselleen hienon uran, mikäli kehittyminen jatkuu samaan tapaan. Seuraava askel on peliajan saaminen Veikkausliigassa ja tämän eteen hänen on tehtävä kovasti töitä joka päivä harjoituskentällä.”
Ilveksen sopimuspelaajat kaudelle 2019:
Mika Hilander
Johannes Luukkanen
Matias Riikonen
Baba Mensah
Felipe Aspegren
Tatu Miettunen
Diogo Tomas
Mikael Almen
Roope Huhtala
Tariq Kazi
David Addy
Emile Paul Tendeng
Iiro Järvinen
Ilari Mettälä
Jair
Matias Ojala
Aleksi Tarvonen
Tuure Siira
Jusif Ali (lainalla GNK Dinamo Zagrebissa)
Naatan Skyttä
Santeri Haarala
Janne-Pekka Laine
Tiemoko Fofana
Jesse Huhtala
Samuel Afum
Eemeli Raittinen