Ilves matkustaa tammikuun lopussa Espanjaan kahden viikon leirille. Kyseessä on Scandinavian Leaguen pilottiturnaus ja Ilves on kutsuttu mukaan yhtenä ensimmäisistä joukkueista.
Suomesta turnaukseen matkustaa kaksi muutakin seuraa: HJK ja FC Lahti. Ilves matkustaa leirille 20 pelaajan voimin.
Joukkueet pelaavat kolmessa neljän joukkueen lohkossa. Lohkojen jälkeen pelataan vielä semifinaalit ja finaali. Mikäli tie nousee pystyyn alkulohkoissa, joukkueet voivat pelata keskinäisiä harjoitusotteluita alkulohkon jälkeen. Tilaisuus on myös hyvä tilaisuus verkostoitua muiden turnaukseen osallistuvien joukkueiden kanssa.
Ilveksen lohkossa pelaavat Hobro IK (Tanska), Argir (Fäärsaaret) sekä Örebro (Ruotsi).
Otteluohjelma
Hobro IK – Ilves, tiistai 25.1. klo 16:00
Argir – Ilves, perjantai 28.1. klo 16:00
Örebro – Ilves, maanantai 31.1. klo 12:00
Semifinaalit pelataan torstaina 3.2. ja finaali lauantaina 5.2.
Joukkueiden faneilla on mahdollisuus osallistua turnaukseen edullisesti. Informoimme matkapaketeista heti, kun saamme järjestäjältä lisätietoa.