21-vuotias kolumbialainen laitapelaaja Hernan Luna siirtyy Ilvekseen kauden 2021 kattavalla sopimuksella. Sopimuksessa on lisäksi seuran optio kausista 2022 ja 2023. Kolumbiassa Luna edusti Union Magdalenaa maan korkeimmalla ja toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
Jarkko Wiss tiedostaa, että Luna ei ole vielä ihan täydessä pelikunnossa: ”Hänestä näkee selvästi, että pystyy pitämään palloa ahtaissakin paikoissa ja kestämään kontaktia hyvin. Myönnettäköön, että ihan parhaassa kondiksessa hän ei kuitenkaan tällä hetkellä ole. Hänellä on allaan melko pitkä jakso, ettei hän ole ollut mukana joukkuetoiminnassa, joten kuntoon pääseminen vaatii nyt vähän aikaa ja varsinkin harjoittelua.”
Seuraavan kerran Luna on mahdollista nähdä tositoimissa Aamulehden lähetyksen välityksellä lauantaina pelattavassa harjoitusottelussa IFK Mariehamnia vastaan.