Helmikuun alussa 19 vuotta täyttänyt hyökkääjä Eemeli Raittinen on solminut Ilveksen kanssa sopimuksen, joka kattaa kaudet 2019 ja 2020. Sopimuksessa on lisäksi seuran optio kaudesta 2021.
Ylöjärven Ilveksessä jalkapallouransa aloittanut ja sieltä nuorena Ilveksen siirtynyt Eemeli teki aiemmin sopimuksen Ilves/2:sen kanssa, mutta hänen hyvät otteensa harjoituskaudella ansaitsivat hänelle sopimuksen Veikkausliigajoukkueen kanssa.
Päävalmentaja Jarkko Wiss on mielissään Eemelin tuoreesta sopimuksesta: ”Hienoa, että saimme solmittua Eemelin kanssa pitkän sopimuksen. Hän osoitti joulukuussa pelatussa harjoitusottelussa (Ilves-Ilves/2), että hänellä on ominaisuuksia ja edellytyksiä taistella peliajasta Veikkausliigassa jo tulevalla kaudella. Tästä johtuen Eemeli nostettiin tammikuun alusta mukaan edustusjoukkueen harjoitusvahvuuteen. Hänen otteensa harjoituksissa ja talven otteluissa ovat entisestään vahvistaneet sitä käsitystä, että hän on valmis kilpailemaan peliajasta jo tulevalla Veikkausliigakaudella.”
Myös Eemeli itse on tyytyväinen tuoreesta sopimuksestaan: ”Totta kai on hienoa, että olen päässyt mukaan edustusjoukkueeseen. Toiminta on tehnyt minuun suuren vaikutuksen ja tämä on varmasti hyvä ympäristö kehittyä. Olen käynyt usean vuoden ajan katsomassa Ilveksen Veikkausliigaotteluita ja nyt on mahtavaa olla itse mukana osana joukkuetta.”
Sopimuspelaajat kaudelle 2019:
Mika Hilander
Johannes Luukkanen
Matias Riikonen
Baba Mensah
Felipe Aspegren
Tatu Miettunen
Diogo Tomas
Mikael Almen
Roope Huhtala
Tariq Kazi
David Addy
Emile Paul Tendeng
Iiro Järvinen
Ilari Mettälä
Jair
Matias Ojala
Aleksi Tarvonen
Tuure Siira
Jusif Ali (lainalla GNK Dinamo Zagrebissa)
Naatan Skyttä
Santeri Haarala
Tiemoko Fofana
Jesse Huhtala
Samuel Afum
Eemeli Raittinen